«Хто не знає свого минулого, не вартий свого майбутнього»,- говорить народна мудрість. І це дійсно так, бо як дерево тримається на землі своїм корінням, так людина тримається на землі своїм минулим.
Саме тому, ми повинні знати свою історію, своє минуле. А історія наша вмита кров’ю і сльозами. Одна з найтрагічніших її сторінок - бій під Крутами, який є епізодом радянсько-української війни, що розпочалася наприкінці грудня 1917 року. 29 січня 1918 року в історії України є героїчною і сумною датою. У той день в нерівному бою на станції Крути зійшлися вишколені війська червоноармійців та юні студенти й гімназисти, яких вела у бій лише палка любов до батьківщини та бажання бачити її незалежною.
Тому дата 29 січня увійшла в українську історію як день пам’яті про мужніх героїв, що душу і тіло поклали за самостійність, волю та незалежність Батьківщини.
З нагоди цієї дати бібліотекарі Центральної районної бібліотеки для дорослих Ганна Колісніченко та Ірина Ляшенко провели у групі 47т3 Василівського професійного ліцею вечір - пам’ять «Уславимо героїв наших 300».
Студенти ліцею з увагою слухали про обставини та початок агресії проти України та легендарний бій під Крутами . Адже за свободу та оборону рідного краю стали їхні ровесники - курсанти старших курсів І-ої Київської військової школи ім. Б.Хмельницького, 115–130 осіб першої сотні Студентського куреня, що були озброєні 16 кулеметами та залізничною платформою з гарматою. До них приєдналися добровольці з Вільного козацтва («Курінь смерті»). Їх було 300. Юнаки мужньо відбивали атаки ворога, не залишаючи своїх позицій.
Кров під Крутами не була пролита марно .З неї, наче з безсмертя, розквітають пелюстки Волі. Герої Крут були такими юними. Їм би ще жити і жити... Але всім поколіннями українців ці хлопці показали справжній приклад жертовності та героїзму. «Честь і слава героям Крут, але захищати Україну повинні не діти, а досвідчені військові. Це місія дорослих і досвідчених чоловіків", - наголосив Президент України П.Порошенко під час виступу на Аскольдовій могилі у Києві, де похована частина загиблих під Крутами.