Шепочуть вітри про минуле,
Гуде над могилами дзвін.
Батурин, Батурин, Батурин!
Як символ для всіх поколінь.
Валерій Залізний
Варварське знищення 2 листопада 1708 року військами генерала Олександра Меншикова міста Батурина, якому випала доля впродовж майже півстоліття бути Гетьманською столицею і, яке не скорилося волі Петра І, – одна з найтрагічніших сторінок нашої історії.
Останні години життя більшості захисників та мешканців Батурина проходили у героїчному спротиві ворогові. Їх кололи, різали, розпинали, закопували живцем… 14 тисяч людей полягло того дня. Земля гетьманів Лівобережної України потонула в крові… Ім’я Івана Мазепи було піддане анафемі та затавроване печаттю зрадника. Так розплатилася Україна за своє прагнення до волі. Знадобилися цілих три століття, аби відродитися і по праву повернути собі славу Гетьманської столиці, забутої колиски української незалежності.
Працівники бібліотеки присвятили 310 річчю трагедії в Батурині історичний віраж «Батуринська різня», який провели для учнів 8, 9 та 10 класів Василівської ЗОШ № 3.
Матеріали, відеоролики та перегляд літератури « Батуринська трагедія», які були представлені учням, допомогли більше дізнатися про героїчну оборону та загибель Гетьманської столиці.